Gotuj z Wojciechem

środa, 5 września 2012

Degustacja Win Południowej Francji

przepis
2 września 2012 w podkrakowskim Dworku Sieraków odbyła się impreza organizowana przez Czas Wina, największe pismo winiarskie w Polsce. Celem tego spotkania było wyłonienie najlepszych win, które trafią do oferty Klubu Wina, podczas tak zwanej degustacji w ciemno. Jednym z jurorów było Gotuj z Wojciechem, które wraz z uznanymi ekspertami nie tylko dokonało wyboru najlepszych trunków ale i przygotowało dla Was relację z tego wydarzenia.

Kiedy otrzymałem propozycję dołączenia do grona eksperckiego na zaproszenie redakcji, przyznam, wahałem się przez chwilę, czy aby na pewno podołam zadaniu. Jednak propozycji degustacji ponad 100 wybornych win jednego dnia się nie odmawia. Decyzja zapadła - potwierdziłem chęć uczestnictwa i stawiłem się w niedzielny, pochmurny poranek, pod hotelem Wyspiański w Krakowie, gdzie oczekiwał na naszą grupę luksusowy autokar.

Po niespełna 40 minutowej podróży osiągnęliśmy punkt docelowy czyli położony w zieleni zabytkowy Dwór Sieraków, niesamowite wrażenie robi ostatni odcinek drogi, prowadzący wśród gęstego szpaleru drzew, bezpośrednio pod wejście główne do dworu. Sam dwór, odrestaurowany z dbałością o detale wydaje się być idealnym miejscem dla celu naszej podróży.

dwór sieraków

W oczekiwaniu na rozpoczęcie właściwej imprezy, można było miło spędzić czas na kawiarnianym tarasie, podziwiając okoliczności przyrody w towarzystwie mocnego espresso.

kawiarnia

We wnętrzu kawiarni można było uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania od członków zespołu redakcyjnego Czasu Wina oraz nawiązać nowe znajomości.

kawa

Po chwili otwarto salę i podzieleni na grupy zasiedliśmy do odpowiednich stolików. Każdy zespół składał się z ekspertów zaproszonych przez Redakcję magazynu winiarskiego „Czas Wina” oraz gości. Degustację poprzedził krótki wykład dotyczący degustacji wina wszelkimi możliwymi zmysłami - wzroku, węchu oraz smaku.

karty

Na dodatkowe pytania można było uzyskać odpowiedź od ekspertów obecnych przy stolikach. Szybko podano zresztą pierwsze wino rozbiegowe i nastapiły pierwsze próby oceny.

jury

Można powiedzieć, że z każdym kolejnym winem było coraz łatwiej, ciekawa rzecz, że w przypadku tych najbardziej udanych trunków panowała zadziwiająca jednomyślność w ocenie. Również atmosfera z każdym kolejnym trunkiem robiła się coraz lżejsza, przy dziesiątej z kolei próbce grupa była już całkiem nieźle zintegrowana.

degustacja

przerwa

flaszki

Po zakończeniu degustacji, nastąpiło podsumowanie wyników przez członków komisji, śledzonych przez paparazzo...

wyniki

paparazzo

...podczas gdy jurorzy mieli okazję posłuchać jeszcze jednego wykładu poswięconego inwestycjom w wino (Wine Advisors) oraz zapoznać się z konkretną ofertą magazynu Sarwine, pierwszej w Polsce profesjonalnej przechowalni win.

inwestycje

Ogłoszone wyniki i wyłoniona najlepsza 11 win (złoty medal konkursu):

1. Chateau de la Guillonie, AOC Monbazillac 2009, Univitis
2. Rare, AOP Cobardes 2009, Cave la Malepere
3. "M", AOP Luberon 2009, Marrenon
4. Terre du Levant, AOP Ventoux 2009, Marrenon
5. Notre Dame, AOP Malepere 2009, Cave la Malepere
6. Jardin Secret de Camille, AOC Cotes-du-Rhone 2010, Camille Cayran
7. Domaine de Pierredon, AOC Cotes-du-Rhone Villages Signargues Les Vignerons d'Estezargues
8. Le Cassagnau, AOP Limoux 2009, Domaine de Cassagnau
9. Domaine de Sarrelon, AOC Cotes-du-Rhone Villages, Les Vignerons d'Estezargues
10. Classique, AOP Ventoux 2010, Marrenon
11. Clos Poggiale, AOP Corse 2009, SCA UVIB Corse

najlepsze wina

Na koniec kolacja do której można było oczywiście wypić pare kolejnych kieliszków wina, już niezobowiązująco, próbując win z innych paneli eksperckich...

jedzenie

... oraz zwiedzić miejscowe piwniczki z winami w towarzystwie wydawcy magazynu Czas Wina - pana Pawła Gąsiorka.

piwniczka

piwniczka wina

jedzenie

Na pożegnanie otrzymaliśmy również najnowszy numer magazynu Czas Wina oraz jedyną na rynku polskim encyklopedię alkoholi świata (wielki szacunek dla Autora). Podsumowując, bardzo udany i ciekawy wyjazd, zarówno dla tych którzy pierwszy raz biorą udział w takiej imprezie, jak również dla wyrobionych znawców wina. Wszystko na luzie i w towarzystwie bardzo sympatycznych ludzi.

Osobiście z prawdziwą przyjemnością dokonam zakupu wybranych win które zachwyciły mnie w trakcie degustacji i z pewnością będę śledził kolejne poczynania wydawnictwa. Polecam!


2 komentarze:

  1. CZEŚĆ!:)
    Chciałam Cię poinformować, że nominowałam Twój blog do The Versatile Blogger Award. Więcej szczegółów znajdziesz tu: http://commandaria.blogspot.com/2012/09/the-versatile-blogger-award.html
    Pozdrawiam!:)

    OdpowiedzUsuń